X
تبلیغات
رایتل
پیش بینی مسابقات فوتبال با میلیون ها ریال جایزه در سایت بی طرف سیستم تبلیغاتی تبادل لینک باکس رایگان mi118.com
معرفی سایت ها و وبلاگ ها
سه‌شنبه 31 اردیبهشت‌ماه سال 1387
SLI در برابر CrossFire؛ رقابت در کیفیت یا کمیت؟
اگر شما یک کاربر حرفه ای، از علاقه مندان به بازی های رایانه ای و یا حتی تنها علاقه مند به علم سخت افزار هستید، مطمنا تابحال در مورد SLI و CrossFire خبر های بسیاری شنیده و مقالات بسیاری را خوانده اید. با این حال معرفی دو نسل جدید از تکنولوژی ارتباطی کارت های گرافیک، 3Way SLI از طرف nVIDIA و CrossFireX از طرف AMD-ATI، بهانه ای به دست ما داد تا به بررسی کاملی از تاریخچه، نحوه کار و وضعیت فعلی این دو تکنولوژی بپردازیم و در انتها نیز مقایسه ای بین نحوه کارکرد و کارایی آنها داشته باشیم...
SLI - تسخیر شده توسط nVIDIA

مقاله امروز را با معرفی SLI آغاز خواهیم کرد چرا که قدمت بیشتر آن نسبت به CrossFire آن را مقدم تر می نماید.

 

 اگر فکر می کنید SLI تکنولوژی جدیدی است و nVIDIA، شرکت محبوب و پرقدرت بازار تراشه های گرافیکی، مبتکر آن است اشتباه می کنید چرا که SLI برای اولین بار در سال 1998 توسط شرکت 3dfx و بر روی کارت های گرافیک Voodoo 2 معرفی شد. در آن زمان SLI سرنام کلمات Scan Line Interleaving بود و از طریق تجزیه تصویر به خطوطی پیاپی زوج و فرد و محول کردن وظیفه پردازش هر دسته از خط ها به تراشه های موجود بر روی کارت گرافیک Voodoo 2 با طرحی ساده اما شگفت آور عمل می کرد.

 

دو کارت Voodoo 2 در حالت SLI - برای دیدن تصویر بزرگتر کلیک کنید

تصویر 1 - دو کارت Voodoo 2 در حالت SLI

 

در نوزدهمین روز از ماه آوریل سال 2001، روز بزرگ، nVIDIA موفق به خرید و در دست گرفتن 3dfx گردید اقدامی که اگر عملی نمی شد، امروز شاهد وضعیت دیگری در بازار تراشه های گرافیکی می بودیم. به هرحال و با خرید 3dfx توسط nVIDIA، تکنولوژی SLI نیز دچار تحولاتی شد و با جمله جدید Scalable Link Interface و ایجاد تغییراتی در جهت بهبود کارایی آن در سال 2004 به صورت رسمی توسط nVIDIA به جهان معرفی گشت.

 

در حال حاضر SLI در سه حالت عمل می کند:

 

SFR یا Split Frame Rendering : در این حالت هر فریم از تصویر، به دو بخش تقسیم شده و هر بخش آن توسط یک GPU انجام می گردد. همانگونه که در تصویر شماره 2 مشاهده می کنید، این شیوه در حالتی به کار می رود که از دو کارت گرافیک در سیستم استفاده می شود.

 

شیوه پردازش تصویر SFR در SLI - برای دیدن تصویر بزرگتر کلیک کنید

تصویر 2 - شیوه پردازش تصویر SFR در SLI


AFR یا Alternate Frame Rendering : که در آن هر GPU وظیفه پردازش یک فریم کامل را دارد، بنابر این در حالی که یک تراشه در حال پردازش فریم  حاضر است، تراشه های دیگر نیز در حال پردازش فریم های بعدی هستند. به این مفهوم که اولین فریم نمایش داده می شود، فریم دوم درهمان زمان آماده نمایش خواهد بود (حالت ایده آل) و یا پردازش آن در حال پایان یافتن است. این حالت همانطور که در تصویر شماره 3 مشاهده می کنید، در  حالت 3Way SLI یا Triple SLI کاربرد دارد.

 

شیوه پردازش تصویر AFR در SLI - برای دیدن تصویر بزرگتر کلیک کنید

تصویر 3 - شیوه پردازش تصویر AFR در SLI


AFR of SFR : این شیوه درواقع ترکیبی از دو حالت فوق است که در سیستم Quad SLI، که از دو کارت گرافیک که هرکدام از آنها از دو GPU برخوردار است (مانند GeForce 7950 GX2 و یا GeForce 9800 GX2) فعال می گردد. به این ترتیب که یک فریم توسط دو GPU کارت گرافیک اول، در حالت SFR پردازش می شوند دحالی که فریم بعدی نیز به همین شیوه همزمان با پردازش و یا نمایش فریم قبلی پردازش می گردد. تصویر 4.

 

شیوه پردازش تصویر AFR of SFR در SLI - برای دیدن تصویر بزرگتر کلیک کنید

تصویر 4 - شیوه پردازش تصویر AFR of SFR در SLI

Ads by Ydc.ir