پیش بینی مسابقات فوتبال با میلیون ها ریال جایزه در سایت بی طرف سیستم تبلیغاتی تبادل لینک باکس رایگان mi118.com
معرفی سایت ها و وبلاگ ها
پنج‌شنبه 9 خرداد‌ماه سال 1387
دیکشنری اصطلاحات تلفن همراه
:1G
به نسل اول تلفنهای همراه گفته میشود که تلفنهای همراه آنالوگ را تشکیل می دادند.

:2G
به نسل دوم تلفنهای همراه گفته میشود که از سیستم دیجیتالی بهره میگیرند.

:3G
به نسل سوم تلفنهای همراه گفته میشود که انتقال داده ها (Data ) در آنها با سرعت بالا (تا 2 مگابایت در ثانیه) انجام می گیرد.

:3GPP
این اختصار از حروف اول لغات عبارت “3rd Generation Partnership Project” تشکیل شده و به معنای پروژه شراکتی نسل سوم میباشد. پروژه ای میباشد که در آن سازمانهای استاندارد سازی و دیگر تشکیلات مرتبط جهت تولید ویژگیها و مشخصات جهانی برای یک سیستم متحرک (Mobile) نسل سوم همکاری می نمایند.

:4G
به نسل چهارم تلفنهای همراه گفته میشود که در آنها انتقال دیتا با سرعت 20 مگا بایت در ثانیه امکان پذیر بوده و برای مشاهده برنامه های تلویزیونی مناسب می باشند. پیش بینی میگردد که این نسل از تلفن های همراه از سال آینده، و یا حداکثر تا سال 2010 میلادی به بازار عرضه گردد.


:AAC
این اختصار از حروف اول لغات عبارت “Adaptive Audio Coding” تشکیل شده و به معنای ”کدگذاری تطبیقی صوت“ می باشد. یک استاندارد کدگذاری صوتی بوده که در سیستمهای تلویزیون دیجیتالی استفاده میشود. AAC اساسا" همان کیفیت صدا را نظیرMP3 فراهم مینماید در حالیکه نسبت به MP3 از روش و نرخ کوچکتر بیت ها استفاده می نماید. AAC اساسا" برای فشرده سازی موسیقی استفاده میشود.
:AC Charger
یک نوع شارژر(شارژکننده ) با قابلیت شارژ تلفن همراه با استفاده از برق شهری میباشد. به شارژر(شارژکننده) معمولی تلفنهای همراه می گویند.

:Active Flip Cover
قابلیتی در تلفنهای همراه تاشو می باشد که کاربر را قادر میسازد با گشودن صفحه پوشاننده صفحه کلید به تماس پاسخ گوید.

:Air Time Paid
به معنای ”زمان تماس“ می باشد. میزان زمانی است که صرف مکالمه با تلفن همراه میگردد و برای آن باید هزینه را پرداخت نمود، هم برای تماسهای ارسالی و هم برای تماسهای دریافت شده.

:Alarm
به معنای ”زنگ اخبار“ می باشد. خصیصه زنگ اخبار می توا ند برای یک زمان و تاریخ خاص تنظیم گردد، یا می تواند برای یک زنگ اخبار بطور روزانه استفاده گردد. اگر تلفن همراه دارای یک خصیصه تقویم (Calendar) باشد، خصیصه زنگ اخبار ممکن است که در درون خصیصه تقویم قرار گرفته باشد، برای مثال در بعضی تلفنهای همراه موتورولا این خصیصه بصورت مجتمع شده (Integrated)، اضافه شده است. از اینرو زنگ اخبار بسادگی یک رویداد تقویم می باشد. اگرچه بعضی از تلفنهای همراه دارای خصیصه تقویم، دارای یک خصیصه زنگ اخبار جداگانه (جدا از تقویم) نیز می باشند.

:Alarm Clock
به معنای ”زنگ اخبار تلفن همراه“ می باشد.

:Alphanumeric Display
به یک صفحه نمایش که حاوی حروف و اعداد بوده اما نمی تواند گرافیک را نمایش دهد، گفته می شود.
:Antenna
آنتن: آنتن بخشی از تلفن همراه است که فرکانسهای مخابره شده را دریافت و یا ارسال می نماید.

:Automatic Answer
به معنای ”پاسخ گویی خودکار“ می باشد. این قابلیت به کاربر اجازه میدهد تا به تماس دریافت شده بدون نیاز به فشردن کلید خاصی پاسخ گوید. این حالت به همراه
Hands-Free (هندزفری) امکان استفاده از تلفن همراه را بدون نیاز به استفاده از دست می دهد.

:Automatic Redial
این ویژگی امکان شماره گیری مجدد آخرین شماره وارد شده را در صورت اشغال بودن خط مخابراتی بطور خودکار (اتوماتیک) می دهد.


:Backlit Illumination
به معنای ”روشن سازی“ می باشد. قابلیتی است در تلفنهای همراه که با تابش نور از سمت پشت (عقب) باعث روشن گشتن صفحه نمایش و یا صفحه شماره گیر میشود (جهت دید بهتر در تاریکی).

:Band width
به معنای ”پهنای با ند“ می باشد. به میزان معینی دیتا که می تواند در مقطع ثابتی از زمان منتقل گردد پهنای باند می گویند. پهنای با ند به واحد بیت در ثانیه (bps) و یا بایت در ثانیه (Bps) و یا بسامد در ثانیه (هرتز-Hertz ) نشان داده می شود.

:Battery Capacity
به معنای ”ظرفیت باتری“ می باشد. ظرفیت باتری با واحد میلی آمپر ساعت (mAh) اندازه گیری شده و نشان داده می شود.

:Battery Empty
اخطاری است که خالی شدن یا تمام شدن شارژ باتری را نشان میدهد.

:Battery Indicator
به معنای ”شاخص شارژ باتری“ می باشد. آیکون یا نمادی است که میزان شارژ باتری را به کاربر تلفن همراه نشان می دهد.

:Beep

به معنی ”صدای کوتاه بیپ“ می باشد.

:Belt clip /Holsters/Holders
به معنای ”نگهدارنده کمربندی“ می باشد. این نگهدارنده به کاربر امکان می دهد که تلفن همراه خود را در داخل پوششی (کیف) به کمربند، کیف دستی و یا جیب خود متصل نماید و یا آنکه آنرا در درون اتومبیل خود به داشبورد متصل نماید.

:Bluetooth
یک پروتکل بی سیم با شعاع کوتاه بوده که برای اجازه دادن به دستگاههای متحرک منجمله تلفنهای همراه جهت به اشتراک گذاشتن اطلاعات و برنامه های کاربردی بدون نگرانی از نداشتن سیم یا کابل رابط و یا ناسازگار بودن رابط ها طراحی شده است. Bluetooth یا ”د ندان آبی“ اسم یک پادشاه وایکینگ بوده که باعث اتحاد دانمارک شد. این پروتکل در 4/2 گیگاهرتز عمل مینماید. این پروتکل تلفنهای همراه، کامپیوترها و دستگاه های متحرک (موبایل) و غیره را که مستقر در یک مسافت کوتاه میباشند بصورت
بی سیم با بکارگیری فرکانسهای رادیویی با قدرت پایین، متصل میسازد. خصیصه بلوتوت (Bluetooth) به شما اجازه میدهد که تلفن همراه خود را در جیبتان رها کنید، در حالیکه با هدست (گوشی و میکروفون) Bluetooth تان از طریق تلفن همراهتان بصورت بی سیم صحبت می کنید. شما همچنین می توانید ارتباط یا اطلاعات فهرست وار را با دیگر تلفنهای همراهی که آنها نیز خصیصه یا ویژگی Bluetooth خود را فعال کرده اند و از نظر مسافت در نزدیکی شما می باشند، تبادل و یا چنین اطلاعاتی را به چاپگری که از نظر خصیصه Bluetooth نیز فعال و از نظر مسافت نیز نزدیک شما می باشد، بفرستید.
(برای اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد بلوتوث( Bluetooth) به سایت اینترنتی [URL="http://www.bluetooth.com/"]http://www.bluetooth.com[/URL] مراجعه نمایید.)

:Broadcast Receiver
به معنی " دریافت کننده سیگنالها یا امواج منتشر شده یا پخش شده " می باشد.

:Built-in Camera
به دوربین عکاسی تعبیه شده در تلفن همراه گفته می شود.

:Built-in Charger
به معنای شارژر (شارژکننده) تعبیه شده در داخل تلفن همراه گفته میشود و به کاربر این امکان را میدهد که تلفن همراه خود را به منظور شارژ مستقیما" به برق شهری متصل نماید.

:Calendar
به معنای ”تقویم در تلفن همراه“ میباشد. این قابلیت دارای آیکون یا نشان (نماد) ویژه ی ”تقویم (Calendar)“ بوده و بشما اجازه میدهد که اطلاعات فهرست شده و رویدادها را در درون تلفن همراهتان ذخیره نمایید. برخی از تلفنهای همراه توا نایی به صدا درآوردن یک اخطار را جهت یادآوری رویدادهای به موعد مقرر رسیده را فراهم می آورند.

:Call Blocking
به ”سد کردن یا جلوگیری از دریافت تماس“ گفته میشود. دریافت و یا برقراری تماس با یک شماره تلفن خاص را در تلفن گیرنده یا مخاطب سد میکند.

:Call Forwarding/Divert
به معنای ”انتقال یا تغییر مسیر دادن مکالمه“ می باشد. به انتقال و یا تغییر مسیر دادن تماسها به تلفن همراه دیگر یا تلفن ثابت گفته میشود.

:Call Log/Register
به ” ثبت اطلاعات و آمار تماسها “ گفته می شود. این قابلیت به کاربر امکان میدهد تا شماره های پیشین ارسالی و دریافتی خود را مشاهده نماید.

:Call Waiting
به ”مکالمه در حال انتظار“ گفته می شود. این سرویس به کاربر اجازه میدهد که حین مکالمه از تماس دوم خود مطلع گشته (از طریق شنیدن صدای بیپ (Beep) در هنگام مکالمه و به آن پاسخ گوید (بدون نیاز به قطع تماس پیشین)).

:Caller ID(CLI)
قابلیتی است که شماره تلفن و حتی نام (را در صورت وارد شدن نام در گذشته در حا فظه تلفن) تماس گیرنده نمایش میدهد.

:Car Charger
به ”شارژر (شارژکننده) قابل استفاده در خودرو“ گفته می شود. شارژر یا شارژکننده ای است که با اتصال به فندک خودرو، باتری تلفن همراه را شارژ می کند.

:Car Kit
به معنای ”کیت خودرو“ می باشد. کیتی است که امکان استفاده از هندز- فری (Hands Free) را در داخل اتومبیل فراهم می آورد.

:Card Reader
به ”کارت خوان“ گفته می شود. وا سط یا را بط میان کارت حافظه و کامپیوتر می باشد. یکی از لوازم جانبی جهت ورود اطلاعات است.

:Camera Recorder
به معنای "دوربین ضبط کننده"، تصاویر ویدیویی توسط تلفن همراه، می باشد.

:Carrier
به شرکت تامین کننده سرویسهای ارتباطات راه دور بی سیم، ”حمل کننده یا کریر“ می گویند. یا همان اپراتور تلفن همراه می باشد.

:Case
به کیف کوچک یا جلد تلفن همراه جهت محافظت از آن گفته میشود.

:CDMA
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Code Division Multiple Access “ تشکیل شده و به معنای، ”دسترسی چند گانه از طریق تقسیم کردن کد“ می باشد که اجازه میدهد مقادیر زیادی صوت و دیتا بر روی فرکانس مشابه انتقال داده شوند. CDMA تکنولوژی گوشی های همراه نسل دوم (2G) بوده و در کشورهای کانادا، آمریکا، کشورهای قاره آسیا (مجاور اقیانوس آرام)، و آمریکای لاتین قابل ا ستفاده است. بیشتر فراهم کننده های سرویس (خدمات) CDMA به یک تکنولوژی اطلاعاتی با سرعت بالا که “1xRTT” نامیده میشود، سوق خواهند نمود، تلفنهای همراه با قابلیت CDMA در سایت اینترنتی GSMArena قید نشده اند.

:CGA
علامت اختصاری Color Graphics Adapter یا ”برد آداپتور ویدیویی“ که در سال 1981 میلادی IBM آنرا معرفی کرد، میباشد. CGA توانایی ارائه چندین حالت متنی و گرافیکی را داراست و شامل حالتهای متنی 40 تا 80 کاراکتر افقی (ستونها) در 25 خط عمودی با 16 رنگ و حالتهای گرافیکی با 640 پیکسل افقی در 200 پیکسل عمودی با 2 رنگ یا 320 پیکسل ا فقی در 200 پیکسل عمودی با 4 رنگ، است.

:CIF
این اختصار از اولین حروف عبارت ”Common Intermediate Format “ گرفته شده و به معنای ”فرمت یا قالب تصویر ویدیویی“ میباشد.

:Color LCD
به صفحه نمایش کریستال مایع رنگی می گویند. این صفحات نمایش رنگی به چندین نوع از قبیل: TFT، TFD، و STN تقسیم بندی می گردند. نوع TFT آن وضوح بالاتری را نسبت به انواع دیگر ارائه داده و ضخامت کمتری را نیز دارا می باشد، اما گرانقیمت است. نوع STN آن ارزان قیمت بوده و از وضوح TFT نیز برخوردار می باشد.

:Conference Calling
به مکالمه 3 جانبه می گویند. این امکان به کاربر تلفن همراه این توانایی را میدهد تا همزمان با 2 فرد دیگر مکالمه 3 جا نبه برقرار نماید.

:CSTN Display
اختصار CSTN از اولین حروف لغات عبارت ”Color Super Twisted Nematic “ تشکیل شده و به معنای ”صفحه نمایش نماتیک فوق چرخشی رنگی“ میباشد. این نوع صفحه نمایش، حالتی از نمایشهای کریستال مایع را بصورت ماتریسی غیر فعال(Passive Matrix) رنگی با زاویه پهن و با کیفیت خوب، ایجاد میکند. نماتیک به بدنه های میکروسکوپی رشته گونه ی کریستال مایع اشاره می نماید که در این صفحات نمایش به کار میروند. صفحات نمایش فوق چرخشی به طور گسترده ای در تلفنهای همراه و سایر دستگاهها یا وسایلی که ممکن است در محیطهای کم نور استفاده شوند، مورد بهره برداری قرار میگیرد.

:Data
به معنای ”داده“ یا ”اطلاعات“ می باشد. به اطلاعات قابل پردازش توسط یک دستگاه می گویند. این اطلاعات شامل اعداد، حروف و نمادها می باشد.

:Data Cable
به معنای ”کابل دیتا“ می باشد. کابلی است که با آن قادر به متصل نمودن تلفن همراه به کامپیوتر خواهید بود.

:Data/Fax Capability

به قابلیت تلفن همراه جهت دریافت و ارسال دورنگار (فاکس) و دیتا، دسترسی به اینترنت و ارسال پست الکترونیکی (ا یمیل) گفته میشود.


:Data Interface Link
به متعلقاتی گفته میشود که سبب اتصال تلفن همراه به کامپیوتر برای انتقال دیتا از تلفن همراه به کامپیوتر و بلعکس، و اتصال تلفن همراه به دستگاه فاکس می گردد.

:Dead Spot
به معنی ”نقطه کور“ می باشد. به محدوده ای گفته می شود که تحت پوشش سرویس و خدمات اپراتور تلفن همراه نمی با شد.

:Digital Zoom
به معنی ”بزرگنمایی توسط لنز دوربین به صورت دیجیتالی“ می باشد.

:Dimension
به ”ابعاد تلفن همراه“ گفته می شود.

:DTMF
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Dual Tone Multi Frequency “ تشکیل شده و به معنی ”طنین یا تون دو گانه چند فرکانسی“ است. اینها تونها یا طنین هایی می باشند که تلفن همراه برای برقرار ساختن ارتباط با سیستمهای تلفنی فعال شونده توسط طنین (تون) مانند پست صوتی و یا خدمات تلفن بانکها، ارسال میکند.

:Dual Band
به معنای ”با ند دوگانه“ می باشد. قابلیتی است که تلفنهای همراه می توانند با استفاده از این قابلیت بین 2 فرکانس مختلف، سوئیچ نمایند. به این معنی که قادرند از فرکانسهای دیجیتالی 800 مگاهرتز و 1900 مگاهرتز جهت ارسال و دریافت تماس استفاده نمایند. در اروپا، با ند دوگانه معمولا ًبه معنای تلفنهای قادر به استفاده ازGSM 900 و GSM 1800بوده، در حالیکه در آمریکا، با ند دوگانه ممکن است به تلفنهای قادر به استفاده ازGSM 850 و GSM 1900 یا ترکیبی از 2 باند دیگر، گفته شود.

:Dual Mode
به معنی ”حالت دوگانه“ میباشد. به تلفنهای همراهی که قادر می باشند هم از سیستم دیجیتال و هم از سیستم آنالوگ استفاده کنند، گفته می شود.

:EDGE
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت “Enhanced Data Rates for Global Evolution” تشکیل شده و به معنای ”نرخهای پیشرفته دیتا برای توسعه جها نی“ می باشد.
این یک تکنولوژی می با شد که توسط اجتماعات ”سیستم جهانی ارتباطات تلفن همراه(GSM)“ و تکنولوژی دیجیتالی که تماسهای تلفنی را در قالب بسته هایی از دیتا بر طبق زمان دسته بندی میکند، تهیه و ارتقاء داده شده که قادر به تبادل هم بسته های صوتی و هم دیتای نسل سوم (3G) تلفنهای همراه تا 384 کیلو بیت در ثانیه است. تعریف دیگر: EDGE یک ورژن یا نسخه سریعتر سرویس و خدمات بی سیم GSM است که دیتا را با سرعت بالاتری انتقال میدهد. EDGE، اتصا لاتHSCSD و GPRS سریعتر را فراهم آورده.و ارسال و ارائه دیتا ی چندرسانه ای (مالتی مدیا) و کاربردهای با پهنای با ند دیگر را برای کاربران تلفنهای همراه و کامپیوتر قادر میسازد.

:EGA
این اختصار از اولین حروف عبارت ” Enhanced Graphic Adapter “ تشکیل شده که نوعی استاندارد نمایش ویدیویی IBM است که در سال 1984 معرفی شد. این استاندارد، آداپتورهای CGA و MDA را تقلید کرده و وضوح متنی و گرافیکی متوسطی را ارائه میدهد. EGA با پیدایش استاندارد VGA کنار گذاشته شد.

:Email Capability
قابلیت تلفن همراه جهت ارسال و دریافت پست الکترونیکی یا ایمیل از طریق مودم می باشد.

:Emergency Dialing
به معنی ”شماره گیری اضطراری“ می باشد. در صورت ذخیره نمودن یک شماره تلفن مهم در حافظه تلفن، شما قادر خواهید بود حتی در صورت قفل بودن تلفن با این شماره تماس برقرار کنید.

:EMS
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ”Enhanced Message Service “ تشکیل شده است و به معنای ”سرویس و خدمات توسعه یافته پیام“ می باشد. این سیستم، سیستم توسعه یافته ی ”سیستم سرویس و خدمات پیام کوتاه (SMS)“ می باشد که ارسال ترکیبی از ملودیها (آهنگها)، تصاویر، اصوات، تصاویرمتحرک (Animations) و متون قالب بندی یا فرمت شده ساده را بشکل یک پیام (Message)به تلفن همراه دیگر سازگار با EMS امکان پذیر میسازد.

:END
به معنی ”پایان“ می باشد. دکمه ای است که در صفحه کلید قرار گرفته که به مکالمه پایان میدهد.

:EPG
این واژه اختصار “ Expanded Portland Group “ یا " گروه توسعه یافته پورت لند " در تکنولوژی ارتباطات راه دور(Telecommunication) می باشد.

:Erase Recent
با استفاده از این گزینه، تمام اطلاعات تماسهای گرفته شده اخیر پاک میشوند.

:ERI
آیکون یا نمادی است که بر روی صفحه نمایش تلفن همراه، فعال یا غیرفعال بودن حالت رومینگ(Roaming) را نشان میدهد.( رومینگ، به معنی امکان استفاده از تلفن همراه و سیم کارت خودتان در خارج از کشور است).

:Expansion / Memory Card
به معنی ”کارت حافظه/ یا توسعه“ می باشد. نوعی کارت حافظه است که موجب افزایش حافظه تلفن همراه میگردد. انواع کارتهای حافظه عبارتند از:
SMC، Stick Memory، MMC، Mini SD وSD.

:Face Plate
به معنی ”صفحه قاب“ می باشد. کاربر می تواند با خریداری برخی از مدلهای تلفن همراه قاب آنرا (معمولاً از نظر تنوع رنگ) تعویض نماید.

:Flash

به معنی ”فلاش دوربین عکاسی تعبیه شده در تلفن همراه“ می باشد.

:Flash Light
به معنی ”چراغ قوه“ می باشد.
:FDMA
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ”Frequency Division Multiple Access “، تشکیل شده و به معنای ”دسترسی چندگانه از طریق تقسیم فرکا نس“ می باشد. در این تکنولوژی به هر تلفن همراه یک فرکانس مجزا تعلق میگیرد.

:Flip Open
به معنی ”فعال کردن تلفن همراه که بصورت تاشونده است“، میباشد. این تلفنهای همراه با باز شدن حالت تا شویی شان فعال می شوند.

:Games
به بازیهای تلفنهای همراه گفته میشود که معمولاً توسط زبان برنامه نویسی جاوا (Java) نوشته میشوند.

:Global Roaming
به معنای ”رومینگ جهانی“ می باشد. به قابلیت برقراری و دریافت تماس تلفنی و یا ارسال و دریافت SMS با همان سیم کارت عادی خودتان در خارج از کشور گفته میشود.

:GPRS
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ”General Packet Radio Service “ تشکیل شده و به معنای ”خد مات (سرویسهای) بسته های امواج رادیویی“ می باشد. این تکنولوژی امکان انتقال دیتا را با حجم و سرعت بالا فراهم می آورد. این تکنولوژی امکان استفاده از اینترنت با سرعت بالا را بصورت بی سیم و ارتباطات دیگر دیتا را نیز فراهم می آورد. GPRS افزایش 10 برابری در سرعت انتقال دیتا را نسبت به تکنولوژیهای قبلی، تا 115 کیلوبیت در ثانیه (بطور تئوری) فراهم می آورد. سرعتهای نمونه واقعی در جهان حدود 30 تا 40 کیلوبیت در ثانیه میباشند. با بکارگیری نقل و انتقالات بسته ای (Packet Switching)، مشترکین همیشه متصل بوده(connected)، و همیشه پیوسته (On-Line) نیز خواهند بود.

:GPS
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Global Positioning System “ تشکیل شده و به معنای ”سیستم موقعیت یاب جهانی“ می باشد. این سیستم متشکل از 24 ماهواره، کامپیوترهای پیشرفته و فرستنده و گیرنده ای متعدد که به منظور تعیین طول و عرض جغرافیایی بکار گرفته می شوند، است. با در اختیار داشتن یک گیرنده GPS شما قادر خواهید بود موقعیت دقیق خود را در سطح زمین یافته و از طریق آن نیز اقدام به جهت یا بی نمایید.

:GSM
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ”Global Standard for Mobile Communications “ گرفته شده و یک تکنولوژی دیجیتالی می باشد که اپراتورهای تلفن همراه جهت فراهم نمودن سرویسها و خدمات ارتباطاتی شخصی(Personal Communication Services – PCS) از آن استفاده میکنند. GSM یک سیستم دیجیتال برای ارتباطات متحرک یا (Mobile) بوده که بر پایه استانداردهایی است که بطور گسترده ای مورد قبول واقع شده اند. سیستم GSM بطور نمونه در باندهای فرکانس 900، 1800 و 1900 مگاهرتز عمل می نماید.

:Hands – Free
هندز- فری وسیله ای است که به شما امکان میدهد تا با تلفن همراه خود بدون نیاز به نگاه داشتن تلفن همراه خود به مکالمه بپردازید.

:Head Set
”هد ست“ همان ”هندز فری (Hands-Free)“ می باشد.

:HSCSD
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ” High Speed Circuit Switched Data “ تشکیل شده و به معنای ”دیتای سوییچ شده بر روی مدار با سرعت بالا“ می باشد. HSCSDیک اتصال جهت نقل و انتقال دیتا که چندین برابر سریعتر از اتصال دیتا از طریقGSM است، میباشد. این حالت از چندین کانال برای نقل و انتقال دیتا استفاده می نماید.

:HSDPA
این اختصار از حروف اول لغات “High-Speed Downlink Packet Access” تشکیل شده و به معنای " دسترسی به بستهء ارسال شدهء دیتا (اطلاعات) از طریق ماهواره ارتباطاتی (مخابراتی) با سرعت بالا "می باشد. این یک پروتکل تلفنی (Telephony) موبایل (متحرک) می باشد که به آن به عنوان تکنولوژی نسل ۵/۳ نیز اشاره میشود. این پروتکل یک مسیر تکاملی هموار را برای شبکه های نسل سوم (3G) بر پایهء سیستم جهانی ارتباطات راه دور تلفن همراه (UMTS) که سیستم ارتباطات بی سیم نسل ۳ و نسل بعدی سیستم جهانی ارتباطات تلفنهای همراه می باشد، فراهم می آورد که به نقل و انتقال با سرعت بالاتر دیتا (اطلاعات) تا 14/4 مگا بیت در هر ثانیه جهت ارسال از ماهواره به ایستگاه ( عمل Downlink) و تا ۲مگا بیت در ثانیه برای ارسال از ایستگاه به ماهواره مخابراتی (عمل Uplink) اجازه میدهد.

:HTML
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Hyper Text Markup Language “ تشکیل شده و زبان مخصوص برنامه ریزی صفحات وب می باشد. این زبان برای مستندات شبکه جهانی وب مورد استفاده قرار میگیرد. HTML، کاربردی از SGML است که برچسبهایی (Lables) را برای علامت زدن عناصر متنی و گرافیکی درون نوشته ای به کار میبرد تا به مرورگر وب (Web Browser) نشان دهد که چگونه آنها را به کاربر نمایش دهد و به اعمالی از طرف کاربر مانند فعال سازی ارتباطاتی به وسیله فشردن کلید ماوس یا کلید صفحه کلید پاسخ دهد.

:iTAP
یکی از ابزارهای فعلی تکنولوژی پیش بینی متن ورودی یا Predictive Text Input می باشد.

:Icons
به معنای ”نمادهای تصویری“ می باشند. تصاویر ساده ای هستند که میتوان آنها را همراه با متونSMS به تلفنهای همراه دیگر ارسال نمود.

:IMEI
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” International Mobile Equipment Identity “ تشکیل شده و به معنای ”شناسه بین المللی تجهیزات تلفن همراه“ می باشد. این یک شماره سریال منحصربفرد بوده که برای تلفنهای همراه دیجیتالی استفاده میگردد.

:Inbox
به معنای ”جعبه ورودی“ می باشد. محل نگهداری پیامهای دریافت شده است.

:Incoming Call
به معنای ”تماس دریافتی“ می باشد.

:(IrDA)Infrared Port
به معنای ”درگاه یا پورت مادون قرمز“ می باشد. این تکنولوژی به شما امکان مبادله اطلاعات میان 2 دستگاه یا وسیله را که دارای قابلیت استفاده از این فن آوری باشند، میدهد. مانند: رد و بدل کردن اطلاعات بین تلفن همراه با کامپیوتر بصورت بی سیم و با بکارگیری از امواج مادون قرمز.

:Java
زبان برنامه نویسی جاوا:زبان برنامه نویسی شیء گرایی میباشد که شرکت سان مایکرو سیستم (Sun Microsystem) آنرا ابداع نموده است. جاوا شبیه به زبان ++C اما کوچکتر، حمل آن بهتر و استفاده از آن ساده تر از ++C است، زیرا دارای قابلیتهای فراوان بوده و مدیریت حافظه را خود انجام میدهد. طراحی این زبان به گونه ای است که دارای قابلیت اطمینان بسیار بالا بوده و وابسته به سیستم عامل خاصی نمیباشد (به بیان دیگر میتوان آنرا بر روی هر کامپیوتری با هر نوع سیستم عاملی اجراء نمود). دلیل آن اینست که برنامه های جاوا به صورت کدهای بایتی کامپایل (ترجمه به زبان ماشین) میشوند و مانند کد ماشین یا دستگاه میباشد و به ویژه وا بسته به سیستم عامل خاصی نیستند. به این ترتیب جاوا برای نوشتن برنامه های کاربردی مناسب است، زیرا کاربر از طریق انواع مختلف کامپیوترها می تواند وب (Web) را در اختیار بگیرد. در حال حاضر بیشترین و گسترده ترین موارد استفاده از جاوا، مربوط به نوشتن برنامه های کاربردی کوچک (کم حجم) یا ریز برنامه های وب جها نی(Global Web) است.

:Java(J2ME)
J2ME از حروف اول لغات عبارت ” Java 2 Micro Edition “ تشکیل شده و نسخه میکرو جاوای 2 می باشد. برنامه های کاربردی که با استفاده از این نسخه نوشته میشوند میتوانند توا بع ویژه ای نظیر محاسبه گر، بازیها، و یا برنامه های کاربردی سفارشی نوشته شده شرکتی باشند. برخی از تلفنهای همراه بشما اجازه میدهند که برنامه های کاربردی جدید را مستقیماً از اینترنت استخراج و برروی کامپیوتر خود ذخیره (دانلود- Download) نمایید، در حالیکه دیگر تلفنهای همراه احتیاج به یک کابل یا سیم دیتا
(Data Cable) جهت انتقال برنامه های کاربردی از یک کامپیوتر شخصی (PC) را دارند.

:Jog-Dial
یک شماره گیری تک یا منفرد (Single Dial) با توابع چندگانه (Multiple Function) می باشد که به پیمایش یا پیمودن گزینه های منوها از طریق انگشت شست اجازه میدهد.

:Keypad
به معنای ”صفحه شماره گیر“ می باشد. صفحه کلید تلفن همراه است.

:Keypad Lock
به معنای ” قفل صفحه کلید “ می باشد. به منظور جلوگیری از فشرده شدن اتفاقی دکمه های صفحه کلید طراحی شده است.

:LCD
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Liquid Crystal Display “ گرفته شده و به معنای ”صفحه نمایش کریستال مایع“ می باشد. این صفحات نمایش از 2 ورقه پلاریزه با محلول کریستال مایع بین این 2 ورقه استفاده می کند. یک جریان برق که از میان این مایع عبور می نماید باعث می شود که کریستالها کنار هم قرار گرفته که از اینرو نور
نمی تواند از میان آنها عبور نماید. صفحات نمایش تکرنگ یا مونوکروم (Monochorome) در تلفنهای همراه معمولاً هم دارای نور زمینه و هم یک ورقه زیرین منعکس کننده می باشند که به آنها اجازه می دهد که به طور یکسان هم در نور روشن و هم در تاریکی مطلق قابل استفاده باشند. صفحات نمایش کریستال مایع (LCD)، صفحات نمایش رایج تلفنهای همراه هستند.

:Li-Ion
اختصار ”یون- لیتیوم“ می باشد.

:Li-Ion Battery
باتری یون- لیتیوم: این نوع باتری از باتریهای نوع نیکل- کادمیوم (NiCd) و هیدرید- فلز نیکل (NiMH) که مدلهای قدیمی باتریهای قابل شارژ می باشند کم حجم تر، سبک تر و گرانقیمت تر می باشد. عمر این نوع باتریها نیز طولانی تر بوده و از لحاظ زیست محیطی نیز آلایندگی کمتری دارند.

:Li-Po
اختصار ”لیتیوم- پلیمر“ می باشد.

:Li-Po Battery
این نوع باتری مشابه باتریهای یون- لیتیوم بوده، با این تفاوت که کمی سبک تر می باشند. این نوع باتریها میتوانند به هر شکل مورد دلخواه قالب ریزی شده و شکل بگیرند.

:mAh
این اختصار ”milli Amper hours “ یا ”میلی آمپر ساعت“ می باشد.

:Master Reset
به معنی برگرداندن به حالت اولیه کارخانه سازنده که سبب پاک شدن تمام تنظیمات و حافظه کاربر میگردد، میباشد.

:MDA
علامت اختصاری ”Monochrome Display Adapter“ میباشد. این هماهنگ ساز تصویری، در مدل اولیه کامپیوترIBM PC در سال 1981 به بازار عرضه شد. MDA فقط قا بلیت یک حالت تصویری را دارد. (یک حالت کاراکتری با 25 خط 80 کاراکتری و امکانات خط زیر، چشمک زن و کاراکترهایی با شدت نور زیاد.)

:Mega Pixel (MP)
اختصار ”مگاپیکسل“ یا ”یک میلیون پیکسل“ می باشد. میزان وضوح و کیفیت دوربین عکاسی و تصویربرداری ویدیویی را نشان می دهد.

:Memory Dialing
به معنی ”شماره گیری با استفاده از حافظه تلفن همراه“ می باشد. شماره تلفنهای پر استفاده را می توان ذخیره نمود و با فشردن یک دگمه، تماس را برقرار ساخت.

:Menu
منو:منوی اصلی تلفن همراه است که فهرست گزینه ها (انتخابها)ی موجود را در اختیارتان قرار می دهد.

:Message Alert
نشانه گری است که ”ارسال پست صوتی ناموفقی“ را اطلاع میدهد.

:Micro Browser
به جستجوگر و مرورکننده صفحات اینترنت ویژه تلفنهای همراه گفته می شود.

:MIDI
از حروف اول لغات عبارت ” Musical Instrument Digital Interface “ تشکیل شده است و به معنای ”رابط یا میانجی دیجیتالی آلات و ابزار موسیقی“ می باشد.

:MIDP
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ” Mobile Information Device Profile “ گرفته شده. یک برنامه کاربردی جاوا میباشد که توابعی را که توسط دستگاه یا وسایل متحرک
(Mobile) نیاز میباشد را فراهم میکند، شامل: میانجی یا اینترفیس کاربر، اتصال شبکه (NetworkConnectivity)، مخزن دیتاها بطور محلی، و مدیریت چرخه عمر برنامه کاربردی
(Application Life Cycle Management)، میباشد.

:Missed Call
به تماس پاسخ داده نشده گفته می شود.

:MMC
یک کارت حافظه میباشد که از حافظه پایدار(Flash Memory) جهت ساختن مخزنی قابل حمل در میان وسایل و دستگاههای مختلف استفاده می نماید، برای مثال: در بعضی تلفنهای همراه، کامپیوترهای جیبی سبک وزن (PDA)، دوربین های دیجیتالی، پخش کننده های موسیقی، دوربین های ویدیویی و کامپیوترهای شخصی
(Personal Computers – PC)، قابل استفاده است. این کارت چند رسانه ای (Multimedia Card) بر پایه استاندارد کارت حافظه MultiMediaCard که بطور اشتراکی توسط شرکتهای SanDisk و Siemense تهیه و توسعه داده شده، میباشد.

:MMS
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ” Multimedia Messaging Service “ تشکیل شده و به معنای ”سرویس و خدمات پیام رسان چند رسانه ای“ می باشد. MMS یک سرویس توسعه داده و بهینه شده EMS و SMS است. این سرویس به گونه ای طراحی شده که از روشهای نقل و انتقال مختلف دیتا نظیر HSCSD، GPRS، EDGE، وUMTS استفاده نماید. کاربر توسط این سرویس پیام رسان میتواند عکس، تصاویر ویدیویی و صوت را همراه با متن ارسال نماید. در پست الکترونیکی (E-Mail) این عناصر چند رسانه ای (عکس، تصاویر ویدیویی و صوت) در محتوای پیامها شامل میشوند، نه بشکل الصاق ها (Attachments).

:Monochrome LCD
به معنای ”صفحه نمایش کریستال مایع تک رنگ“ می باشد.

:Monophonic Ring Tones
به معنای ”آهنگهای زنگ تلفن همراه که تک نت می باشند“ است. به این معنا که تنها یک نت ساده را می نوازد. یک آهنگ یا صدای زنگ تلفن بوده که بیشتر تلفنهای همراه می توانند پخش نمایند. در این حالت تلفن همراه فقط نیاز به پخش یک صدا یا آهنگ در هر زمان داشته که یک صدا یا آهنگ تک صدادار یا Monophonic را پخش نماید.

:MP3
اختصار ”Moving Picture Experts Group Layer-3 Audio“ می باشد که گستره فایل (File Extension) صوتی بشکل ”mp3“ می باشد. طرحی برای کدگذاری صوت بصورت دیجیتالی است که در توزیع موسیقی در اینترنت بکار میرود. MP3 اندازه فایل صوتی را به میزان 10 تا 12 برابر کوچکتر میکند، بدون اینکه کیفیت صدا را از سطح ضبط CD پایین تر ببرد.

:MP3 Player
یک قابلیت تلفن همراه جهت ضبط و پخش فایلهای صوتی با گستره فایل"(.mp3)ام پی تیری" (file extention) میباشد.

:MP4
یک نوع فایل صوتی با گستره فایل"mp4",(file extention) بوده که از MP3 جدیدتر می باشد و اختصار ”Moving Picture Experts Group Layer-4 Audio “ است.

:MPEG
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” The Moving Picture Experts Group “ گرفته شده که یک گروه کوچک مسئول تهیه و توسعه استانداردهای رمز نمودن (Encoding) صوت و تصویر ویدیویی بوده است.


:Mute
به معنای ” قطع صدای تلفن“ می باشد.


:Network
به شبکه فرستنده امواج مخابراتی تلفن همراه گفته می شود.

:NiCd Battery
باتری قابل شارژ از نوع نیکل- کادمیوم می باشد که مدل قدیمی باتریهای قابل شارژ بوده و در صورتی که پیش از خالی شدن کامل باتری، اقدام به شارژ آنها نماییم، آسیب
می بینند.

:NiMH Battery
باتری قابل شارژ از نوع هیدرید فلز نیکل (Nickel Metal Hydride) می باشد که ظرفیت آن از نوع نیکل- کادمیوم (NiCd) بالاتر می باشد.


:OLED
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ”Organic Light-Emitting Diode “ به معنای ”دیود ساطع کننده نور آلی“ که یک تکنولوژی صفحه نمایش نسل بعد بوده و از نقاط کوچک پلیمر آلی (Organic Polymer) که زمانیکه با برق شارژ میشود نور را ساطع می نماید، تشکیل شده است. صفحات نمایش OLED جهت تولید باریکتر، سبکتر، روشن تر و ارزانتر می باشند و نیروی الکتریسیته کمتری را نسبت به صفحات نمایش کریستال مایع(LCD) مصرف می نمایند.

:Pager
به معنای ”فراخوان“ می باشد. این قابلیت تلفن همراه را مبدل به پیجر یا فراخوان می نماید.

:PC Sync
این قابلیت به کاربران امکان می دهد تا تلفن همراه خود را توسط کابل دیتا (Data Cable) به کامپیوتر متصل نمایند.

:PDA
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Personal Digital Assistant “ تشکیل شده و به معنای ”دستیار شخصی دیجیتالی“ (که یک وسیله کوچک الکترونیکی جهت ذخیره اطلاعات می باشد)، است و اموری مانند کنترل و مدیریت آدرسها، قرار ملاقات ها، یادداشت یا نت برداریها، برنامه های آتی و غیره را میتوان توسط این وسیله انجام داد.

:Phone Book
به معنی ”دفترچه تلفن“ می باشد. مکانی جهت ذخیره سازی شماره تلفنها و اسامی مربوط به آنها می باشد.

:Phone Lock
به معنای ”قفل تلفن“ بوده و جهت حفاظت تلفن همراه از استفاده افراد غیر مجاز طراحی شده است.

:Photo ID
به معنای ”تصویر شناسنده“ می باشد که در حقیقت اختصاص یک عکس یا تصویر به یک شماره تلفن خاص که هنگام برقراری تماس با آن شماره یا از طرف آن شماره تصویر یا عکس ذخیره شده مربوط به شخص تماس گیرنده نمایش داده می شود.

:Picture Messaging
به معنای "ارسال تصاویر ساده" توسط سرویس SMS می باشد.

:PIM
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ” Personal Information Management “ گرفته شده و به معنای ”مدیریت اطلاعات شخصی“ میباشد. به مدیریت اطلاعات شخصی و کاری نظیر :دفتر تلفن، تقویم، و اطلاعات یادداشتی گفته میشود. توابع (Functions) مدیریت اطلاعات شخصی معمولا" بخشی از دستیار شخصی دیجیتال یا کامپیوتر جیبی کوچک
(PDA) یا یک تلفن همراه (موبایل) می باشند.

:PINیا Pin
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ” Personal Identification Number “ تشکیل گردیده و به معنای ” شماره یا کد شناسایی شخصی“ بوده که یک کد چند رقمی می باشد که از سیم کارت شما در مقابل استفاده غیر مجاز محافظت می کند.

:Polyphonic Ring Tones
به معنای آهنگها یا صداهای زنگ تلفن های همراه که قادر به نواختن نتهای متعدد بصورت همزمان می باشد، است که سبب می گردد آهنگ ها طبیعی تر بنظر آیند.
تعریف دیگر: یک صدا یا آهنگ زنگ تلفن بوده که شامل چندین صدا یا آهنگ در یک زمان میباشد و از طریق یک بلندگو بجای یک زنگ اخبار یا (Buzzer) پخش میشود. با بکارگیری یک بلندگو، کیفیت صدا یا آهنگهای زنگ، دلپذیر (دارای ملودی بهتر) خواهد شد. تلفنهای دارای این امکان قادرند 16 صدای جداگانه را در یک زمان ( به طور همزمان) ایجاد نمایند.

:Pop-Port ™ Connector
یک اتصال دهنده میانجی یا رابط (Interface Connector) میباشد که توابع پیشرفته (Enhenced) را پشتیبانی مینماید، نظیر افزایش شناسایی دیجیتالی، صدای استریو، و اتصال سریع جهت نقل و انتقال دیتا برای وسایل یا دستگاههای سازگار. تمام مدلهای تلفنهای همراه نوکیا دارای یک اتصال دهنده ی رابط نمی باشند.

:Pre-Card
به معنای سیم کارت اعتباری می باشد. سیم کارتی است که کاربر می تواند از آن به میزان زمان (دقایق از پیش تعیین شده ای) کاربر می تواند از آن بهره برداری نماید.

:Predictive Text Input
یک فن آوری (تکنولوژی) می باشد که به کاربر تلفن همراه اجازه می دهد که متن را با فشردن فقط یک کلید برای هر حرف وارد نماید. تلفن همراه بطور خودکار و اتوماتیک تمام ترکیبات امکان پذیر حروف را با استفاده از دیکشنری تعبیه شده در درونش مقایسه می نماید. ابزارهای فعلی این فن آوری ( تکنولوژی ): eZText، iTAP، T9 می باشند.

:Presence Service
سرویس و خدمات ”حضور“ یا ” Presence “ سرویسی میباشد که به کاربران تلفنهای همراه اجازه میدهد که اطلاعات جاری (فعلی) مربوط به حضورشان را ارسال و اطلاعات حضور دیگر کاربران این سرویس و خدمات را بگیرند. اطلاعات حضور شامل، برای مثال: در دسترس بودن کاربران، مکان آنها، و الویتهای ارتباطی شان، می باشند. این سرویس توسط اپراتور سیستم تلفن همراه فراهم میگردد اما کاربر کنترل کامل بر روی اطلاعاتی که آنها میتوانند با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند، دارند. این سرویس فقط در بعضی تلفنهای همراه نوکیا قابل استفاده میباشد.

:Profiles
به معنای نمای جانبی یا تجزیه و تحلیل فایلها میباشد. تجزیه و تحلیل، برنامه ای است که مشخص میکند که قسمتهای مختلف برنامه در هنگام اجراء دارای چه زمان اجرایی هستند.

:Puk
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ”Pin Unlocking Key “ تشکیل شده و به معنای ”کلید یا کد از حالت قفل در آوردن شماره شناسایی شخصی (Pin)“ می باشد.

:Push to talk
یک تابع یا عملکرد ارتباطاتی یک طرفه در یک تلفن موبایل بوده که اجازه میدهد که یک کاربر به نوبت با یک کاربر دیگر یا یک گروه کاربران انتخاب شده از طرف کاربر صحبت نماید. این تابع از طریق فشردن کلید Push to talk یا معادل آن بر روی تلفن همراه انجام می گیرد. در یک گروه کاربران نوبتهای صحبت کردن توسط فشردن این کلید درخواست می شوند و اساسش بصورت "هر شخص که اول وارد شده، اول به او خدمات داده میشود است (First Come, First Served)".


:Q
اختصار لغت ”Quarter “ یا ”سه ماه“ می باشد.

: QCIF
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Quarter Common Intermediate Format “ گرفته شده و یک استاندارد برای فرمت یا قالب تصویر ویدیویی با ا ندازه یا سایز تصویر
(144 × 176) پیکسل می باشد. QCIF در تلفنهای تصویری (Video Phones) و کاربردهای ویدیو کنفرانس روی میزی(desktop) استفاده میشود. QCIF یک ربع (چهارم) پیکسلهای کل فرمت یا قالب واسطه (میانجی) معمولی را داراست.:Radiation Shield
به معنای ”اشعه گیر“ می باشد. وسیله ای جهت جذب امواج مضر تلفن همراه است.

:Rapid Charger
به معنای ”شارژر یا شارژ کننده سریع“ می باشد. شارژری است که قادر است باتری تلفن همراه را ظرف مدت 4 ساعت شارژ کند.

: Real Tone
به زنگ تلفن همراه با آهنگ طبیعی گفته می شود و بصورت MP3 ذخیره شده و پخش می گردد.

: Received Call
به معنای ” تماس های دریافت شده “ می باشد.

:Redial
به قابلیت ”شماره گیری مجدد آخرین شماره وارد شده“ گفته میشود.

:Reminder
به معنای خصیصه ”یادآوری کننده“ در تلفن همراه می باشد.

:Ring Tone Composer
به معنای ”سازنده آهنگ زنگ تلفن همراه“ می باشد. نرم افزاری است درون تلفنهای همراه که شما را قادر میسازد با فشردن متوالی کلیدهای صفحه شماره گیرنده تلفن همراه، آهنگ، زنگ دلخواه تلفن همراه خود را بسازید.

:Ringer ID
به معنای ”زنگ شناسنده“ میباشد و به معنای اختصاص یک آهنگ زنگ تلفن همراه برای یک شماره تلفن خاص می باشد.

:RDS
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت “Radio Data System”، به معنای "سیستم دیتای رادیویی میباشد.
سیستم دیتای رادیویی یا RDS یک استاندارد تهیه شده توسط انجمن پخش اروپایی (Eurpoean Broadcasting System) بوده که برای ارسال مقادیر کوچک و کم حجم اطلاعات دیجیتالی با بکار گیری پخشهای رادیویی (Radio Broadcasting) اف ام (FM) متعارف می باشد. سیستم RDS چندین نوع اطلاعات انتقال یافته را استاندارد می نماید که اینها شامل: زمان و تعیین هویت ایستگاه (Station) هستند.
RDS از اوایل دههء 90 در اروپا بعنوان یک استاندارد استفاده میشود، اما در کشورهای آمریکای شمالی این مسئله کمتر صحت دارد.

:RSS
این اختصار از اولین حروف عبارت “Really Simple Syndication” گرفته شده و به معنای، " بسیار ساده بصورت سندیکا درآوردن"، میباشد.
RSS، یک فرمت جهت بصورت سند یکا درآوردن (Syndicating) اخبار و محتویات سایتهایی نظیر سایتهای خبری، شامل سایتهای خبری اصلی و وب لاگهای شخصی می باشد. اما این فرمت فقط برای اخبار بکار برده نمیشود.

:Satelite Phone
به معنای ”تلفن ماهواره ای“ می باشد. سیم کارتی است که تلفنهای همراه را توسط شبکه های ماهواره ای به یکدیگر مرتبط می سازد.

:Schedular
به برنامه ریز زمانی ( از نظر زمان ) گفته میشود.

:Screen Saver
به تصویری گفته می شود که هنگام بلا استفاده ماندن تلفن همراه بر روی صفحه نمایشش جهت محافظت صفحه نمایش آن پدیدار می گردد.

:Scroll Keys
به معنای کلیدهای بالا و پایین برنده می باشد. به کلید یا کلیدهای واقع در صفحه شماره گیر گفته می شود که به کاربر اجازه میدهد در طول منوی اصلی به صورت طوماری به سمت بالا و پایین برود.

:Security Code
به معنای ” کد ایمنی “ می باشد. این کد، یک کد5 رقمی بوده که از استفاده غیر مجاز تلفن همراه جلوگیری بعمل می آورد.

:Service Area/Coverage
به معنای ”پوشش/ مناطق تحت سرویس و خدمات“ اپراتور تلفن همراه می باشد.

:Service Plan
به معنای ” نوع یا برنامه خدمات “ می باشد. به نوع سرویسی گفته می شود که اپراتور تلفن همراه به کاربرانش ارائه می دهد، مانند: عدم نمایش شماره تلفن، ارسال پیام کوتاه، ویدئو کنفرانس و غیره.

:Signal Strength Meter
به معنای ”سیگنال سنج“ می باشد. آیکون یا نماد تصویری در تلفن همراه است که میزان توان نسبی سیگنال دریافتی را نشان می دهد.

:Silent Keypad
در این حالت هنگام فشردن دگمه های صفحه کلید تلفن همراه، صدایی تولید نمی گردد.

:Silent Ringer
به معنای ”زنگ خاموش“ می باشد. در این حالت تماسهای دریافتی تنها با نور چشمک زن تلفن همراه اطلاع داده می شود.

:SIM
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ”Subscriber Identity Module“ به معنای ”ماجول شناسه مشترک“، یا ”سیم کارت“ می باشد. این کارت، کارت هوشمندی است که در تلفنهای همراه دیجیتالی استفاده میشود. این کارت، حاوی اطلاعات شناسایی کاربر جهت دسترسی به شبکه، دریافت تلفنهای دریافتی و همچنین اطلاعات شخصی مشترک را نیز درخود دارا میباشد، نظیر فهرست تلفن و پیغامهای دریافت شده ی SMS.

:Slide
به معنای ” کشویی “ میباشد. این نوع تلفنهای همراه دارای یک بخش فوقانی بوده که بر روی بخش زیرین و اصلی بصورت کشویی قابل حرکت می باشد.

:SMS
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ”Short Message Service “ به معنای ” سرویس یا خدمات پیام کوتاه “ می باشد. این سرویس، مشترکین را قادر می سازد که پیامهای تشکیل شده از متون کوتاه را (معمولا در حدود 160 کاراکتر) به تلفنهای همراه دیگر ارسال یا از آنها دریافت نمایند.

:SMS Chat
به معنای ”چت یا گفتگو بوسیله سرویس پیام کوتاه یاSMS “ می باشد.

:Speaker Phone
این ویژگی باعث پخش صدا از بلندگوی تلفن همراه می شود.

:Speed Dialing
به معنای ” شماره گیری سریع “ می باشد. این ویژگی به شما این امکان را میدهد که با یک شماره از پیش تعیین شده فقط با فشردن یک، دو و یا سه شماره ابتدایی آن،تماس خود را برقرار نمایید.

:Standard
به معنای ” استاندارد “ می باشد. به نوع معمولی یا استاندارد تلفنهای همراه گفته می شود.

:Standby Time
به ” زمان در حالت انتظار “ گفته می شود. مدت زمانی است که باتری طی روشن بودن تلفن همراه اما غیرفعال بودن (صحبت نکردن با) آن، شارژ باقی می ماند.

: STN
این اختصار از اولین حروف لغات عبارت ” Super Twisted Nematic“ تشکیل شده و دارای فن آوری (تکنولوژی) یک نوع صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) می باشد. این
فن آوری (تکنولوژی) نیروی برق کمتری مصرف کرده، و ارزانتر از فن آوری (تکنولوژی) TFT می باشد، اما این ارزان بودن، به قیمت کیفیت تصویر پایین تر و زمان عکس العمل یا پاسخ گویی طولانی تر به فرامین واحد سیستم (System Unit) تمام شده است.

:Strap
به ”بند“ تلفن همراه گفته میشود.

:Stylus/Digital Pen
به معنای ” قلم دیجیتالی “ میباشد. قلم ویژه ای است که وارد کردن اطلاعات را از طریق استفاده قلم بر روی صفحه نمایش تلفن همراه امکان پذیر می سازد.

:SVGA
علامت اختصاری ” Super Video Graphics Array “ میباشد. یک استاندارد ویدیویی است که در سال 1989، انجمن استانداردهای الکترونیکی ویدیو، به منظور ارائه تصاویر رنگی با دقت بالا بر روی کامپیوترهای IBM ،این انجمن آن را عرضه نمود. اگرچه SVGA مطابق استاندارد است، اما ممکن است با BIOS ویدیویی سازگار نباشد.

:Symbian Operating System(OS)
یک سیستم عامل (OS) بهینه شده می باشد که احتیاجات دستگاههای متحرک (موبایل) را نظیر تلفنهای هوشمند (Smart Phones) و ارتباط برقرار کنندگان با این
سیستم عامل، از نظر قابلیت کار کردن با دیتا و رعایت استانداردها جهت اجراء عملیات داخلی شان (Inter Operations) و همچنین استفاده های محتوایی و خدمات و سرویسها، در شبکه های متحرک (موبایل)، را برآورده میسازد. (برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم عامل Symbian به وب سایت [URL="http://www.symbian.com/"]http://www.symbian.com[/URL] مراجعه کنید.)

:SyncML
این اختصار از عبارت ” Synchronized Markup Language “ تشکیل شده و به معنای ” زبان نشانه ای همزمان شده “ می باشد. SyncML یک استاندارد باز بوده که
همزمان سازی دیتا را بین دستگاهها و وسایل سازگار با برنامه های کاربردی و شبکه ها امکان پذیر میسازد، به عبارتی دیگر به معنای اینست که یک مجموعه نامتناقض و پیوسته اطلاعات یا دیتا را همیشه بر روی هر وسیله یا دستگاه یا برنامه کاربردی آماده و قابل دسترس مینماید. SyncML بر روی زبان نشانه گذاری توسعه یافته
(Extensible Markup Language – XML) پایه گذاری شده است.:T9
یکی از ابزارهای فن آوری ها یا تکنولوژی هایی است که به کاربر تلفن همراه اجازه میدهد که متن را با فشار دادن فقط یک کلید برای هر حرف وارد نماید. تلفن همراه بطور خودکار و اتوماتیک تمام ترکیبات امکان پذیر حرف را با استفاده از دیکشنری تعبیه شده در درونش مقایسه می نماید. این قابلیت به کاربران اجازه میدهد که پیامها را سریعتر بنویسند و وارد نمایند. با این قابلیت کاربر هر کلید را برای هر حرف فقط یکبار فشار داده و نرم افزار ضربه زده شده به کلید را رمزگشایی (Decode) نموده و دیکشنری داخلی تلفن همراه را برای لغات مشابه یا قابل تطبیق، پویش یا اسکن (Scan) می نماید.

:Talk Time
به معنای ” زمان مکالمه “ می باشد. مدت زمانی است که باتری طی برقرار بودن تماس، شارژ باقی می ماند.

:TDMA
این اختصار از حروف اول لغات عبارت ”Time Division Multiple Access“ گرفته شده و به معنای ” دسترسی چندگانه از طریق تقسیم زمان “ می باشد. یک نوع تکنولوژی برای ارتباطات دیجیتالی است که توسط بعضی از کریرها یا اپراتورهای تلفن همراه جهت فراهم نمودن سرویس و خدمات (Personal Communication Services - PCS) یا سرویس و خدمات ارتباطات شخصی استفاده میشود. تکنولوژیهای دیگری که استفاده میشوند : CDMA و GSM میباشند.

:Telephony
در ابتداء به معنای ارتباطات ( آنالوگ ) صوتی از طریق تلفن ثابت ( خطوط زمینی ) می باشد، این واژه تقریبا" تمام ارتباطات راه دور را احاطه می نماید، بعلت اینکه تقریبا" تمام ارتباطات راه دور میتوانند از طریق یا زمانیکه به یک خط تلفن ( چه ثابت و چه بی سیم ) متصل میباشند، انجام گیرد.

منبع   http://3entre.com

Ads by Ydc.ir